Kiedy zajdziesz w ciążę, zastanawiasz się, jak twój styl życia wpływa na rozwijające się pod sercem dziecko? Dostosowujesz swoją codzienność i zwyczaje do potrzeb organizmu i nowej roli. Podobnie jest z kosmetykami, dietą lub lekami, które stosujemy. Przyszłe mamy często zastanawiają się, czy mogą używać środków medycznych i farmaceutycznych np. przy przeziębieniu. Za każdym razem warto upewnić się u farmaceuty, czy lek, którego chcesz użyć, jest bezpieczny dla kobiet w ciąży. Jednak zanim sięgniesz po mocniejsze metody, wypróbuj domowe sposoby na katar i inne dolegliwości, z którymi dzięki naturalnym metodom łatwo można sobie poradzić, nie ryzykując skutków ubocznych dla siebie lub dziecka.
Domowe sposoby na katar i kichanie w ciąży
Masz alergię lub cię przewiało? Dokucza ci kichanie, katar i łzawiące oczy? Jeżeli objawy nie są silne i spodziewasz się, że miną szybko, bo byłaś w pobliżu alergenów przez przypadek i chwilowo, na przykład przejazdem, po prostu daj sobie czas. Możesz dla złagodzenia objawów wziąć letni prysznic, aby przemyć skórę ciała i twarzy. Przepłukać nos solą morską, a oczy solą fizjologiczną. Odpocznij w pozbawionym alergenów miejscu, najlepiej w czystej pościeli i dobrze wywietrzonej sypialni.
Jeżeli jesteś narażona na alergeny lub podejrzewasz nowe uczulenia, skonsultuj się z lekarzem. Istnieją bezpieczne środki antyalergiczne, które można przyjmować w ciąży, zawierające np. chlorfeniramina. Jej dawkę ustala lekarz.

Przeziębienie w ciąży — bezpieczne domowe sposoby na katar i kaszel
Wśród bezpiecznych domowych sposobów na objawy przeziębienia w ciąży znajdziemy proste metody i składniki, które znajdują się w każdym domu lub można je z łatwością kupić w większości sklepów. Być może wydaje ci się zbyt proste, aby były skuteczne, zwłaszcza, jeżeli przed ciążą chętniej stosowałaś agresywne i szybko działające blokery w postaci tabletek, saszetek i kropli z apteki. Zaufaj nam. Przy zwykłym przeziębieniu najlepiej zacząć od tych łagodnych metod. Ich efektywność tkwi w regularności, zwraca więc uwagę, aby powtarzać zabiegi w ciągu dnia.
Po pierwsze inhalacje parowe
Ciepłe, wilgotne powietrze skutecznie oczyszcza śluz. Możesz po prostu wdychać parę z garnka z gorącą wodą. Jeszcze lepiej, jeżeli zaparzysz mieszankę ziół (rumianek, mięta, lawenda), i dwa razy dziennie pozwolisz sobie odblokować i oczyścić nos wdychając ziołowe opary przez kilka minut.

Po drugie nawodnienie
Konieczne jest dbanie o nawodnienie organizmu. Osłabiony organizm łatwiej się odwadnia. Pij kilka szklanek wody dziennie, możesz zrobić lemoniadę z miodem i cytryną. Unikaj lodowatych i gorących napojów oraz kofeiny.

Po trzecie witaminy i zdrowe napoje
Postaraj się o utrzymanie zbilansowanej diety. Pij wodę z miodem i cytryną. Pamiętaj, że miód rozpuszczamy w temperaturze poniżej 60 stopni Celsjusza, aby nie utracił swoich drogocennych właściwości. Odrobina imbiru dodatkowo wesprze układ pokarmowy i złagodzi nudności lub ból głowy. Herbata z miodem lub z lukrecją wspiera pozbywanie się zalegającego śluzu z organizmu, rozgrzewa, dostarcza witaminy C.
Jeżeli możesz, pij świeżo wyciskane soki z marchwi, buraków, jabłek czy selera. Również sok z kiszonej kapusty to bogate źródło witamin i minerałów, które wzmocnią twoją odporność i przyspieszają wychodzenie z choroby.

Po czwarte oczyszczanie nosa solą morską
Krople soli fizjologicznej nie tylko ułatwiają oczyszczanie nosa ze śluzu, ale także łagodzą stan zapalny tkanki wewnątrz nosowej. W aptece kupisz bezpieczne aerozole lub krople. Może zainteresujesz się także właściwościami wody utlenionej? Jak i kiedy używać jej do nosa?
Zobacz jak działa sól fizjologiczna i jak ją stosować w przypadku kataru, również u dzieci!
Po piąte zdrowe zupy
Rosół i krupnik to królowe polskiej kuchni. Obie zupy, przygotowane z ekologicznych warzyw i na kościach drobiowych i wieprzowych ze sprawdzonego źródła, są pożywne i cenne dla zdrowia. Dostarczają niezbędnych witamin, minerałów, tłuszczów oraz rozgrzewają i ułatwiają pozbycie się z organizmu zalegającego śluzu. Jeżeli masz ograniczony apetyt, jedz po kilka łyżek ciepłej zupy parę razy w ciągu dnia.

Po szóste nawilżanie powietrza
Suche powietrze może podrażniać błony śluzowe i utrudniać pozbycie się śluzu oraz oddychanie. Utrzymuj wilgotność powietrza za pomocą nawilżacza. W gorące i suche noce rozwieś w pobliżu łóżka mokry ręcznik i uchyl okno. Możesz stosować automatyczny nawilżacz z mgiełką z dodatkiem olejków, ale uważaj na ich skład. Kobiety w pierwszym trymestrze ciąży powinny unikać produktów i zabiegów aromaterapeutycznych, ponieważ olejki eteryczne posiadają wysokie stężenie, a niektóre z nich mogą mieć działanie silnie pobudzające, podnoszące lub obniżające ciśnienie, lub rozkurczowe itd. W drugim i trzecim trymestrze można już używać do aromaterapii pomieszczenia lawendy czy yang-yang.