Noworodek i niemowlę do 3 miesiąca życia przeżywa jedno z najbardziej intensywnych okresów poznawczych, ale jednocześnie jest w tym wieku ograniczone przez dominujące podstawowe potrzeby człowieka: sen, pożywienie, potrzeby fizjologiczne i bliskość. Maluszek nie wymaga wyjątkowych i zaawansowanych planów, bo dni upływają błyskawicznie między karmieniem, przewijaniem, spaniem. Po pierwszym miesiącu, kiedy maleństwo już zaaklimatyzowało się w nowych, zewnętrznych warunkach, a jego rytm dnia zaczyna przechodzić pierwsze zmiany, maluszek najbardziej potrzebuje obecności. Tulenie, noszenie, masaż niemowlaka, to najbardziej rozwijające i zapewniające poczucie bezpieczeństwa zabiegi, jakie możemy zaoferować tak małemu dziecku. Oprócz tego wspierajmy jego ciekawość i naukę otaczających go dźwięków i ludzi.
Zabawy z noworodkiem i niemowlęciem do 3 miesiąca życia to raczej uważność, czułość, pielęgnacja. Pamiętaj o trzech obszarach, o które cała rodzina może zadbać, aby rozwijać relację z nowym członkiem rodziny i uczyć maluszka nowego dla niego świata.
BLISKOŚĆ
Tulenie, głaskanie, masowanie maluszka daje mu poczucie bezpieczeństwa i powoli uczy granic jego własnego ciała. Zachęcaj starsze rodzeństwo, aby głaskało bobasa. Tata niech wykaże delikatność i czułość podczas kąpieli. Dotyk pozwala dziecku się zrelaksować, ale także wpływa korzystnie na prawidłowy rozwój czucia głębokiego.

DŹWIĘKI
Tak samo ważne jest mówienie i śpiewanie do dziecka od pierwszych dni. Podczas wspólnego zasypiania, przewijania, kąpieli i masażu opowiadaj dziecko jak wygląda, co się teraz dzieje, co robisz, kim jesteś. Nazywaj przedmioty, które podnosisz, ubranka maluszka. Przyzwyczaja go do wszystkiego, co wkrótce będzie dla niego zwyczajnymi czynnościami. Póki co wszystko jest nowe! Zachęcaj pozostałych członków rodziny do czytania niemowlęciu, śpiewania, opowiadania. Maluszek dopiero uczy się koncentrować swój wzrok na dłużej, dlatego ważne jest, aby mówiąc do niego patrzeć na jego oczy i buzię, pochylić się nad bobasem, żeby mógł wyraźnie widzieć skąd pochodzą słyszane dźwięki.

POZNAWANIE OTOCZENIA
Szczególnie po pierwszym miesiącu, kiedy maluszek zaczyna robić sobie dłuższe przerwy w spaniu i uważniej rozgląda się dookoła, można spacerować z nim po mieszkaniu i opowiadać o wszystkim, co się w nim dzieje. Zapachy, kolory ścian, natężenie hałasu i światła w poszczególnych pomieszczeniach – to wszystko elementy, które czułe na bodźce niemowlę szybko zakoduje. Będzie lepiej rozumiało, że idziecie spać, kiedy wejdziesz z nim do sypialni lub jeść, kiedy zajrzycie do kuchni po butelkę.

ZABAWKI DLA NIEMOWLAKA 0-3 MIESIĄCE
Ponieważ to okres adaptacyjny dla maluszka, dla mamy i pozostałej najbliższej rodziny, nie warto inwestować w zaawansowane gadżety. Stosuj zasadę mniej znaczy więcej, aby dziecko nie było przebodźcowane. Pozytywka przy łóżeczku lub karuzelka to już sporo ruchu i akcji do obserwowania dla maleństwa. Przydatny natomiast może okazać się roller do masażu dla niemowląt, pierwszy gryzaczek, klasyczna grzechotka i bujaczek lub kołyska, aby maluszek mógł czasem zmienić otoczenie i wyciszyć się, kiedy potrzebujesz skorzystać z toalety czy porozmawiać przez telefon. Ciekawą i rosnącą z dzieckiem zabawką, której można używać od pierwszych tygodni życia są maty edukacyjne dla niemowląt. Więcej o ich rodzajach i zastosowaniach przeczytasz tutaj.