Utrzymywanie delikatnej główki i twarzy dziecka w czystości nie jest trudne, ale wymaga subtelności i ostrożności. Dzieje się tak, ponieważ skóra dziecka jest o wiele bardziej podatna na podrażnienia niż skóra dorosłego człowieka. Przyzwyczajenie się do czyszczenia maleńkich uszu, oczu i nosa może trochę potrwać, ale wraz z praktyką pewność i sprawność w pielęgnowaniu dziecka wzrasta. Zastanawiasz się jak właściwie przemywać oczy i uszy niemowlaka? Pamiętaj o tych kilku zasadach, a mycie delikatnych części ciała dziecka stanie się proste.

Jak przemywać oczy niemowlaka
Maluszki nie lubią, kiedy coś im się wkłada lub wlewa do oczu. Podczas codziennej kąpieli i mycia główki zadbaj o osłonięcie czoła np. specjalnym daszkiem dla niemowląt. Unikniesz dyskomfortu, pieczenia i płaczu dziecka, jeśli sprawni przemyjesz jego oczy.
Używaj letniej, przegotowanej wody i bawełnianego wacika lub pieluszki. W pierwszym miesiącu życia noworodkom może przeszkadzać duża ilość wydzieliny i ropienie oczu, które pomagają dziecku oczyścić się ze śluzu. Wtedy dobrze jest używać soli fizjologicznej do przemywania oczu, którą kupisz w aptece. Świeżą część tkaniny zamocz w wodzie i delikatnie wyciśnij, a następnie przetrzyj oko niemowlaka w kierunku od wewnętrznego kącika oka do zewnątrz.

Jeżeli dziecku nie doskwiera nadmierna wydzielina, nie ma alergii czy zapalenia, jednorazowe przemycie każdego oka rano i wieczorem to wystarczająca i szybka higiena małych oczu.
Pamiętaj, aby przemywać oczy niemowlaka zawsze czystą tkaniną i wodą. W przypadku niepokojących objawów, jak zaczerwienienie, wysypka, ropna wydzielina lub łzawienie z oczu, skontaktuj się z pediatrą i poproś o wskazówki pielęgnacyjne. W takim przypadku prawdopodobnie oprócz powyższych rutynowych czynności będzie konieczne kropienie oczu lub przemywanie ich solą fizjologiczną.

Jak przemywać uszy niemowlaka
Pamiętaj, aby podczas przemywania uszu niemowlaka zachować ostrożność i nie wkładać niczego do kanału słuchowego. Jeżeli używasz patyczków do czyszczenia uszu, wybieraj tylko te ze specjalne pogrubionym i krótkim wacikiem uniemożliwiającym przypadkowe włożenie patyczka do środka ucha. Uszka malucha są małe, wrażliwe, i płytkie. Bardzo łatwo uszkodzić np. bębenek, przebić błonę lub podrażnić naskórek w środku ucha.
Nie martw się zalegającą woskowiną, ponieważ organizm sam wyrzuca na zewnątrz nagromadzony śluz, a jedynie w niektórych przypadkach konieczne jest jego usuwanie za pomocą na przykład kropel do czyszczenia uszu. Jeśli masz wątpliwości, zapytaj o poradę pediatry, który upewni cię czy czyszczenie ucha wewnątrz jest konieczne oraz udzieli rad, w jaki sposób robić to bezpiecznie. Na co dzień delikatnie usuwaj widoczne zabrudzenia na zewnętrznej części ucha, możesz do tego użyć bawełnianej pieluszki lub wacika.

Pielęgnacja małego i kruchego dziecka wymaga przede wszystkim delikatności i cierpliwości. Z każdym dniem, wszystkie czynności stają się prostsze, a po paru tygodniach nie będziesz już pamiętać, że nie wiedziałaś, jak przemywać oczy i uszy niemowlaka.