Ból piersi często towarzyszy kobietom podczas zmian hormonalnych zachodzących w ich organizmie w poszczególnych fazach cyklu owulacyjnego. Dolegliwości ze strony piersi są także opisywane przez wiele kobiet jako jeden z pierwszych objawów ciąży. Co tak naprawdę oznacza ból piersi w ciąży? Jak pomóc sobie, kiedy ból jest dokuczliwy?
Ból piersi – czy powinien być powodem do niepokoju?
Jak zostało wspomniane wcześniej, tkliwość piersi często bywa stanem fizjologicznym i wynikiem zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety, na przykład w trakcie owulacji, tuż przed spodziewaną miesiączką lub w trakcie zmian w ciele kobiety w ciąży. Innym powodem dyskomfortu może być nieprawidłowo dopasowana bielizna lub zbyt intensywne ćwiczenia fizyczne. Ból spowodowany powyższymi czynnikami zwykle trwa krótko i ustępuje sam.
Jednak jeśli ból utrzymuje się przez długi czas, niezależnie od fazy cyklu i znacznie utrudnia codziennie funkcjonowanie, a dodatkowo piersi (lub same brodawki) zmieniają barwę lub kształt, należy pilnie wykonać samobadanie oraz zgłosić się do lekarza w celu wykonania badania USG, ponieważ odczuwany ból piersi może zwiastować nowotwór, który często swój początek ma właśnie podczas rozrostu tkanek gruczołowych w okresie ciąży. Zmiany zachodzące w piersiach ciężarnych mogą także być przyczyną stanów zapalnych, które również wymagają konsultacji lekarskiej.

Jak pomóc sobie podczas bólu piersi w ciąży?
Według licznych doniesień, to pierwszy trymestr często kojarzy się z dokuczliwym bólem piersi. Ze względu na dobro dziecka korzystanie z dostępnych leków przeciwbólowych nie jest wskazane, dlatego warto skorzystać z domowych sposób. Pomocny może okazać się delikatny masaż z wykorzystaniem środków nawilżających i natłuszczających, co jednocześnie zabezpieczy piersi przed powstaniem rozstępów. Warto zmienić dotychczasowy biustonosz na nieco większy. Należy podkreślić istnienie wielu linii kosmetycznych dla mam, które przynoszą ulgę a jednocześnie charakteryzują się bezpiecznym składem dla dziecka.
W kolejnych trymestrach tkliwość piersi ulega zmniejszeniu, jednak u wielu przyszłych mam pojawia się kolejny charakterystyczny objaw – swąd piersi. Swędzenie to wynik rozrostu i rozciągnięcia delikatnej skóry, na której mogą pojawić się rozstępy. W tym wypadku warto skorzystać z chłodnych okładów (oczywiście mając na uwadze aby nie były one zbyt zimne – to również może doprowadzić do stanów zapalnych) lub naprzemiennie ciepłych i chłodnych pryszniców (w przypadku, kiedy ciąża nie jest zagrożona). Delikatne domowe peelingi, to również dobry wybór, polecany przez wiele mam aby pomóc sobie podczas dyskomfortu.
Tkliwość, bolesność i swędzenie piersi to zwykle stan fizjologiczny, zupełnie bezpieczny zarówno dla przyszłej mamy, jak i dziecka. W wielu przypadkach nie da się go uniknąć, można jedynie łagodzić objawy. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę, na pozostałe symptomy, które mogą towarzyszyć bólowi, są to między innymi: wyciek z sutka, zmiana koloru skóry piersi lub brodawek, zmiana kształtu piersi lub powiększenie węzłów chłonnych znajdujących się w pobliżu zlokalizowanego bólu – w takim wypadku należy natychmiast zgłosić się do lekarza, który wykona odpowiednie badania pozwalające dokładnie zdiagnozować problem.